Advanced MathEasyHeight of a ball after two bounces
Advanced Math practice question
A ball is dropped from a height of 100 centimetres. After each bounce it rises to 80% of the height it fell from. How high, in centimetres, does it rise after the second bounce?
Answer: 64
100 × 0.8 × 0.8 = 64.
Common wrong answers
- If you answered 60
- 60 subtracts 20 twice, as if the drop were linear.
- If you answered 80
- 80 is the height after the first bounce.
- If you answered 51.2
- 51.2 is the height after the third bounce.
More Advanced Math questions
- Easy
If f(x) = 3x − 7, what is the value of f(5)? - Easy
What are the solutions to x² − 9 = 0? - Easy
Which of the following expressions is equivalent to x² + 7x + 12 ? - Easy
The function g is defined by g(x) = x³ + 2x. What is the value of g(−2) ? - Easy
For x > 0, which of the following is equivalent to ∛(x⁵) ? - Easy
The function h is defined by h(x) = (x − 6)(x + 2). What is one value of x for which h(x) = 0 ?
Not affiliated with the College Board. SAT is a trademark of the College Board.