16Hit1600
Geometry and TrigonometryVery hardHeight of a tower from two angles of elevation

Geometry and Trigonometry practice question

From a point on level ground, the angle of elevation to the top of a tower is 30°. From a point 40 metres closer to the tower, on the same line, the angle of elevation is 60°. What is the height of the tower, rounded to the nearest metre?

Answer: 35

With height h and nearer distance d, h = d·tan 60° and h = (d + 40)·tan 30°. Solving gives d = 20 and h = 20√3 ≈ 34.6, which rounds to 35.

Common wrong answers

If you answered 23
23 uses 40 tan 30°.
If you answered 40
40 is the distance between the two points.
If you answered 69
69 uses 40 tan 60°.

More Geometry and Trigonometry questions

Not affiliated with the College Board. SAT is a trademark of the College Board.