16Hit1600
Problem-Solving and Data AnalysisEasy–MediumTank capacity from a percentage full

Problem-Solving and Data Analysis practice question

A tank is 35% full and holds 140 litres of water. What is the capacity of the tank, in litres?

Answer: 400

0.35 × capacity = 140, so capacity = 140/0.35 = 400.

Common wrong answers

If you answered 49
49 multiplies 140 by 0.35 instead of dividing.
If you answered 175
175 adds 35 to 140.
If you answered 260
260 treats 35% as 140 litres short of full.

More Problem-Solving and Data Analysis questions

Not affiliated with the College Board. SAT is a trademark of the College Board.